2021 WINNERS
STUDENTS

2021 Edition



       Short Story in Spanish

FIRST PRIZE
Francisco Sayáns Gómez

La dama del “DÓMINE”

See work

SECOND PRIZE
Lizbeth Luna Victoria Vargas

Noche de sombras

See work

THIRD PRIZE
Antonio Vega Velasco

DIVOC

See work

SPECIAL MENTION
Diego Chirinos

Hípicos decadentes

See work



       Short Story in English

FIRST PRIZE
Anna Hattig

The son

See work

SECOND PRIZE
Rami Kabbani

‘Till tomorrow, then’

See work

THIRD PRIZE
Ignacio Lasheras

My first and last defense of mediocrity

See work



       Poetry in Spanish

FIRST PRIZE
Sofía Cristina Jiménez Sánchez

Alzheimer

See work

SECOND PRIZE
Néstor Hazael García-Casillas

La dama y el vagabundo (2021)

See work

THIRD PRIZE
Pedro Ureba Brenes

Sacrificio

See work



       Poetry in English

FIRST PRIZE
Laura Sturley

Capriccio

See work

SECOND PRIZE
Salimatou Balde

A World of Opportunities

See work

THIRD PRIZE
Miquel Amengual Verdera

Percy Shelley’s Despair

See work



       Video

FIRST PRIZE
Borja Colom

Support the Collective

Watch the video

SECOND PRIZE
Anna-Maria Schaetzle

Homage

Watch the video



       Photography

FIRST PRIZE
Hein Jurgens

A Curious Place to Be

See work

SECOND PRIZE
Nicola Saporito

A Story I wish I know

See work

THIRD PRIZE
Antonio Giordano

Family

See work



        Photo Series

FIRST PRIZE
Richard Eduardo Gándara Fuentes

Fe y devoción en Guatemala

See work

SECOND PRIZE
Hasan Sadigli

When A Man Gets Out of the day, nature finds its way

See work

THIRD PRIZE
Kris Roos

Twostroke Moon Landing

See work



       Short Essay in Spanish

FIRST PRIZE
José Manuel Cassinello Sola

Keynes un personaje del siglo XX ¿Y del XXI?

See work

SECOND PRIZE
Alberto Resino Alfonso

Aprendizaje, edad y resiliencia: la prevención de riesgos laborales como herramienta de gestión

See work

THIRD PRIZE
José Manuel Jiménez Valentín

El orgullo que nos limita

See work



       Short Essay in English

FIRST PRIZE
Anya Verkhovskaya

Breaking the Silence: Interviewing Holocaust Survivors in the Former Soviet Union

See work

SECOND PRIZE
Paulina Capurro Boltendahl

Regulatory fictions in Western concepts of Gender: Biological Mothers and Cultural Fathers

See work

THIRD PRIZE
Carlos Rafael González Soffner

Political Filmmaking

See work